E8 flyplasstunnelen
Sammendrag
Tunnelen skal gå gjennom Tromsøya fra Breivika til Langnes, og skal bedre fremkommeligheten for både næringstrafikk, busser og privatbiler som skal krysse øya.
E8 Flyplasstunnelen i Tromsø er det største enkeltprosjektet i bypakke Tenk Tromsø.
- Se film om prosjektet her.
Den planlagte utbyggingen omfatter:
- Bygging av tunnel mellom Breivika og Langnes. Den skal erstatte dagens veg, Tverrforbindelsen, som har dårlig framkommelighet vinterstid på grunn av sterk stigning.
- Nye rundkjøringer i Breivika og på Langnes.
- Ny veg til flyplassen (F2-lenka).
Den planlagte utbyggingen ivaretar også en mulig forlengelse av rullebanen ved Tromsø lufthavn, Langnes. Forslag til reguleringsplan har vært på førstegangshøring og Vegvesenet jobber med et revidert planforslag som også skal ut på ny høringsrunde.
Status for prosjektet:
Forslag til reguleringsplan for bygging av E8 Flyplasstunnelen er revidert og sendt til administrativ og politisk behandling i Tromsø kommune. Les mer behandling av plan her.
E8 Flyplasstunnelen er i gjeldene Nasjonal transportplan 2025-2036 foreslått med oppstart i siste 6-årsperiode.
E8 Flyplasstunnelen er prioritert med midler til planlegging i 2029 i Tenk Tromsø sitt handlingsprogram.
Du kan lese mer om prosjektet på Statens vegvesen sin prosjektside.